Blog o tom, jak pečovat o autobaterie.

Dolínecká 3161/2
100 00 Praha 10

servis.hagen@volny.cz
akuma.praha@volny.cz

Tel.: +420 235 512 155
Fax: +420 274 780 030
Mobil: +420 724 541 823
fb kopie.png

Baterie - Údržba

Výměna baterie - Video

ÚDRŽBA  AUTOBATERIE

 

 

 

Pokud kontrolou autobaterie zjistíte, že je třeba autobaterii dobít, můžete zvolit jednu z následujících možností, jak tento problém vyřešit.

 

·         Pokud se necítíte technicky a odborně zdatní k vymontování a dobití baterie, můžete zvolit jednu z variant naší služby - výměna autobaterie přímo u Vás doma. To znamená, že na základě objednání k Vám domů, nebo na určené místo dorazí technik, který baterii odborně vymontuje, případně Vám na krátkou dobu (na základě předchozí domluvy) zapůjčí starší baterii, abyste nebyli omezeni v pohybu. Po provedeném servisu - dobití a kontrola baterie, náš technik Vám přiveze autobaterii zpět a namontuje do vozidla. Objednat tuto službu můžete na našich stánkách:  www.aku-obchod.cz  nebo objednejte na telefonu:  235  512 155  -  případně na mobilu:   724  541  823,  724  541  824.     

·         Pokud jste technicky zdatní k provedení demontáže a montáže autobaterie z vozidla, ale nemáte technické vybavení k nabití baterie, to znamená, že nemáte odpovídající nabíječku, potom nejlepší variantou je baterii dopravit k nám, nebo do jiného servisního střediska, kde Vám bude autobaterie odpovídajícím způsobem nabita.

 

Pokud máte odpovídající technické vybavení a jste manuálně zruční k provedení této servisní činnosti, potom Vám doporučujeme následující postup:

 

a)       Demontáž autobaterie z vozidla - vypněte zapalování a všechny elektrické spotřebiče. Odpojte nejprve mínus pól od baterie a následně plus pól baterie. Vyjměte baterii z vozidla a očistěte oba pólové vývody i bateriové svorky ve vozidle.

b)       Nabíjení autobaterie - teorie praví, že autobaterii nabíjíme proudem (I), který odpovídá 0,1 celkové kapacity (Ah) nabíjené baterie (příklad - baterie o kapacitě 44Ah bude nabíjena proudem 4,4A). Praxe je však taková, že většina současných, běžně prodávaných (amatérských) nabíječek postrádají jakoukoliv regulaci proudu. Jedná se většinou o automatické - pulsní nabíječky, případně jednoduché transformátorové nabíječky, které velikost nabíjecího proudu stanoví automaticky na základě vnitřního odporu baterie. Hodí se jen na dobití částečně vybité autobaterie. Problém nastane, pokud je baterii příliš vybitá a v tomto stavu ponechána určitý čas. Nastává sulfatace článků, která baterii značně poškozuje. Amatérské nabíječky neumí rozeznat tento stav a odpovídajícím způsobem baterii dobít. Naopak po krátké době nabíjení ukončí a obsluhu uvede v omyl, že baterie je již nabitá. Napětí baterie sice stouplo, ale jen krátkodobě. Baterie není nabitá a po mírné zátěži opět klesne na původní hodnoty, v jakých se nacházela před nabíjením. Pokud takovýto stav nastane, je rozhodně nejlepší obrátit se na naše servisní středisko, případně jiný odborný servis, který baterii umí dobít odpovídajícím způsobem.

c)        Montáž autobaterie do vozidla - při montáži postupujeme opačným způsobem, než jsme postupovali při demontáži. Pokud máte centrální zamykání vozidla, klíče od vozu uložte v kapse, aby v momentě připojení baterie nedošlo k uzamčení vozidla i s klíčky uvnitř vozu. Pólové vývody autobaterie nijak nekonzervujte. Autobaterii řádně upevněte, aby vlivem otřesů při jízdě nedošlo k poškození nádoby baterie. Bateriové svorky před upevněním překontrolujte, zda nejsou poškozeny a umožňují řádné dotažení na pólové vývody baterie. Pozor - poškozená, či nedotažená svorka způsobuje jiskření, které může zapříčinit výbuchu v důsledku úniku vodíku z baterie, případně i následný požár vozidla.        

 

© 2013 HAGEN s.r.o. All Rights Reserved
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one